Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Bordssurtout 17155155



*

nr 1715 5155


Bordssurtout

3 delar, Nysilver, glasflaskor + jardiniere, Tidigt 1900-tal. Längd: 15-25, höjd: 9-23 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 augusti 2025
kl 20:11:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/8 10:42:01 1      300 kr
1/8 14:07:54 2      350 kr
3/8 14:11:12 3      450 kr
4/8 09:40:27 4      450 kr
4/8 09:40:27 3      450 kr (Budbetjänt)
4/8 09:40:31 4      500 kr
4/8 14:03:21 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka bordssurtout glasflaskor jardiniere kruka kryddställ nysilver pläter sekelskifte tidigt 1900-tal
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:53
  • 6352 Champagnekylare
    Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:30
  • 5305 Dörrhandtag
    7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:52
  • 6555 Hatt
    ”Bicorn” Ericsson, Stockholm, i ask. Längd: 50 (ask)
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:27
  • 6557 Höga hattar
    hatt, + Chapeau claque, (i ask)
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:31




Ladda ner broschyr